Dywany i ich rodzaje – sznurkowy

Wiele osób ma swój wymarzony wystrój domu. Jednak często dzieje się tak, że ilość pracy, którą musimy włożyć w utrzymanie porządku w takim mieszkaniu, jest sporym problemem. Jest tak często np. w sytuacji, kiedy chcemy mieć dywan w pokoju gościnnym, jednak wiemy, jak szybko się on brudzi i ile pracy zajmuje jego wyczyszczenie.

Czy można kupić dywan, który jest zarazem ładny i prosty w czyszczeniu?

Rodzaje dywanów ciężko zliczyć, ale jednymi z ciekawszych opcji, są dywany sznurkowe. Są one przede wszystkim o tyle ciekawą opcją wyboru, że w przeciwieństwie do zwykłych dywanów, nie brudzą się aż tak mocno.

Czym jednak są dywany sznurkowe i czym się wyróżniają?

Dywany sznurkowe cechują się brakiem runa, co od razu osobom, które mają alergię może się spodobać. Jeśli nie mają runa, to z czego są wykonywane takie dywany? Odpowiedzią jest wełna i syntetyki. Jak możemy się domyślić, dywany tego typu tracą na swojej delikatności i nie posiadają rej charakterystycznej dla normalnego dywanu delikatności. Niestety, trzeba zapłacić czymś za coś. Aczkolwiek, dzięki temu, że dywany sznurkowe nie posiadają tych charakterystycznych cech zwykłych dywanów, nie posiadają także wszystkich ich problemów. Dzięki brakowi runa nie będziemy musieli zwracać uwagi na zbierający się w dywanie kurz i inne śmieci, dywany sznurkowe są w tym wypadku bezkompromisowo na wygranej pozycji.

Czy jednak tradycyjny dywan nie wygląda lepiej?

Odpowiedzią jest, nie zawsze. Prawdą jest, że klasyczny dywan buduje atmosferę bardziej tradycyjnego wystroju, jednak dywan sznurkowy potrafi idealnie komponować się w nowoczesnych mieszkaniach. Ilość możliwych wzorów pozwala nam dobrać dokładnie to, czego potrzebujemy do konkretnego pomieszczenia. Do tego dywany sznurkowe dzięki temu, że są gładkie, bardzo dobrze komponują się w pokoju gościnnym, pod np. stołem. Jednak jedną z ważniejszych rzeczy, jest to, że dywany sznurkowe, pomimo że są dość wyjątkowe i różnią się od zwykłych dywanów, to zachowują swoje praktyczne zastosowania. Podkładając taki dywan pod stół albo fotele, możemy być pewni, że nasza podłoga nie zostanie zarysowana.

Jak wybrać dywan sznurkowy?

Sposób na wybieranie dywanu sznurkowego, jest bardzo podobny do tego, gdy wybieramy zwykły dywan. Musimy brać pod uwagę kolorystykę ścian i podłogi. Najpierw stwierdzamy czy nasza posadzka, na której chcemy położyć dywan, jest ciemna czy jasna. W wypadku posadzki jasnej dobieramy ciemny dywan, a w wypadku ciemnej lepiej jest wybrać opcję jasną. Następnie, żeby sprecyzować kolor, patrzymy na ściany, kolor dywanu powinien być o kilka odcieni jaśniejszy lub ciemniejszy, niż ścian. Potem do tego dobieramy wzór, który nam najbardziej odpowiada. Ogromną zaletą dywanów sznurkowych jest to, że możemy wybrać jednolity kolor, nawet posiadając zwierzęta i dzieci w domu. Normalne dywany bardzo szybko się brudzą, przez co, jeśli mają jednolity kolor, staje się to na nich szybko widoczne, jednak dywany sznurkowe, dzięki nieposiadaniu runa, nie tworzą takich problemów. Dywany te, za sprawą często grubego splotu, cechują się wysoką wytrzymałością, co pozwala na mycie ich zwykłą szczotką, oszczędzając nam sporo nerwów.

W artykule wykorzystano zdjęcie dywanu sznurkowego z witryny sklepsindbad.pl