Żółty dywan – jak dopasować go do kolorystyki pomieszczenia?

Planując aranżację wnętrza należy przywiązać szczególną wagę do dobieranych dodatków. Elementy wyposażenia i akcesoria powinny tworzyć spójną kompozycję. Ich odpowiedni dobór umożliwi podkreślenie charakteru wystroju. W salonach i pomieszczeniach jadalnianych często umieszcza się dywany. To korzystne rozwiązanie ze względu na wygłuszenie pomieszczenia i izolację od zimnej podłogi. Wiele egzemplarzy może również okazać się wyjątkowo modnymi i estetycznymi dodatkami. Jak wybrać dywan żółty, który skomponuje się z kolorystyką wnętrza?

Dobór dywanu do pomieszczenia

Wybierając tego rodzaju akcesorium należy zwrócić uwagę na to, czy współgra z barwą mebli, ścian i podłogi. Ważna jest również wielkość pomieszczenia i zamierzony efekt. Wśród dywanów w żółtym kolorze odnaleźć można modele w pastelowych i nasyconych odcieniach. Mogą to być również świeże i jasne kolory lub stonowana, musztardowa barwa. Oprócz jednolitych kolorystycznie egzemplarzy odnaleźć można dywany z różnymi wzorami. Do popularnych należą geometryczne designy i motywy florystyczne.

Żółty dywan z pewnością będzie pasował do ścian w kolorze szarym i białym. Przy odpowiednim zestawieniu odcieni może również skomponować się z powierzchniami o barwie błękitnej lub kolorze butelkowej zieleni. Na ciemnych podłogach zaleca się umieszczać jasne dodatki. To również korzystne rozwiązanie w małych pomieszczeniach. Dywan w jasnym, energetyzującym kolorze rozświetli wnętrze i powiększy je optycznie. Do podłóg o jasnych barwach dobiera się zazwyczaj ciemniejsze od nich dywany. Warto zwrócić uwagę na to, aby barwy posadzki i akcesorium nie zlewały się ze sobą. Modele w jasnych odcieniach będą pewnym i bezpiecznym wyborem w przypadku ciemnych mebli. Do wyposażenia białego lub wykonanego z jasnego drewna dobrze jest dopasować ciemniejszy dywan. W pomieszczeniu urządzonym w stonowanych barwach, intensywny i nasycony dodatek może stanowić korzystny, energetyzujący kontrast. Zaleca się uważać, aby w jednym pokoju nie pojawiało się zbyt wiele odmiennych kolorów. Taka aranżacja mogłaby wywoływać wrażenie chaosu i utrudniać zaznanie relaksu.

Dopasowanie dodatku do stylu wnętrzarskiego

Dzięki temu, że żółty dywan doskonale komponuje się z szarymi powierzchniami, może być wspaniałym rozwiązaniem do pomieszczenia w stylu skandynawskim. To również ciekawy i korzystny pomysł do pokoju w konwencji boho. Energetyzujący element w połączeniu ze stonowanymi barwami ziemi może stworzyć wyjątkowo estetyczną aranżację. Dywan w żółtym kolorze będzie również trafionym pomysłem do pokoju w stylu retro. W tej konwencji ceni się połączenia szarości z nasyconymi kolorystycznie elementami. Model z geometrycznym designem podkreśli charakter nowoczesnej aranżacji. Dywany o intensywnych odcieniach warto umieszczać w pokojach dziennych i bawialniach. Poszukując akcesorium do pomieszczenia, w którym się śpi, zaleca się wybierać stonowane i pastelowe odcienie. Nie będą one utrudniały wyciszenia się i zrelaksowania.

Poszukując odpowiedniego dywanu, warto również zwrócić uwagę na aspekty praktyczne użytkowania danego modelu. Wśród modnych rozwiązań pojawiają się m.in. egzemplarze o długim włosiu, które charakteryzuje wyjątkowo miękkość i walory estetyczne. Rodzajem wyjątkowo łatwym do utrzymania w czystości będzie za to dywan sznurkowy.