Jak wybrać dywan turkusowy do swojego mieszkania?

Miłośników dywanów jest zapewne tak dużo jak i przeciwników. Nie da się jednak ukryć, że odpowiednio dobrany dywan dodaje pomieszczeniu nie tylko elegancji i unikalności, ale również często właśnie przytulności, a o taki efekt w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach czasem bardzo trudno. Jeśli nie boisz się oryginalnych rozwiązań, postaw na dywan o wyjątkowym kolorze, np. turkusowym. 

Wspomnienie wakacji, czyli lazurowe jezioro na środku pokoju

Woda o lazurowym i wpadającym w szmaragd odcieniu kojarzy się zawsze z odrobiną luksusu. Niektórym nawet znacznie więcej niż tylko odrobinę. Każdy jednak przyzna, że kąpiel lub spacer nad brzegiem morza lub oceanu o tym niesamowitym kolorze to zazwyczaj wspomnienie udanych wakacji. Ciepło, piękne plaże, szum fal, nastrojowe wieczory i leniwe poranki, a także niesamowita woda o jedynym takim kolorze, czyli turkusowym, budzi w nas zawsze miłe wspomnienia. Dywan w takim kolorze w naszym salonie lub sypialni to taka namiastka wakacyjnej przygody w egzotycznym miejscu. Jeśli do tego jest równie miękki i delikatny w dotyku, to mamy swoje małe lazurowe jeziorko w salonie. Dlatego też dywan o takim kolorze przywodzi na myśl elegancję i luksus, nie jest to więc w żadnym wypadku dodatek banalny, a właśnie wyjątkowy i gustowny. 

Wybieramy dywan w kolorze turkusu

Jedni powiedzą, że to świetny dodatek do salonu, inni tylko w łazience widzą miejsce dla turkusowych dywaników, a jeszcze inni uważają go za idealny dodatek do pokoju dziecięcego. Rację oczywiście ma każdy z nich, ponieważ dywan w kolorze turkusowym jest świetnym dodatkiem niezależnie od rodzaju pomieszczenia. Trzeba tylko odpowiednio skomponować go z pozostałymi elementami wystroju. Czym w takim razie się kierować i jak wybierać dywan turkusowy? Odcieni turkusu jest co najmniej kilka. Można wybierać spośród różnych odcieni tego specyficznego niebieskiego od zdecydowanie jaśniejszego po ciemniejsze odcienie wpadające w szmaragd. Mimo że jest to barwa dość chłodna i rześka, to wnętrzom dodaje elegancji, nieco przytulności i ciepła. Jeśli więc Twój salon to chłodne i minimalistyczne wnętrze w barwach nawiązujących do drewna lub kamienia, turkusowy dywan ożywi i ociepli to nieco chłodne wnętrze. 

Nie tylko do drewna i kamienia 

Choć dywan w kolorze turkusowym świetnie komponuje się z drewnem i  kamieniem, czyli brązami, szarościami i bielą, to nie jest to jedyny sposób na dywan o takim kolorze. Równie dobrze sprawdzi się z dodatkiem czerni, granatu, a także jasnych, np. beżowych ścian czy mebli. Jeśli wybierzemy dywan, który łączy w sobie kilka odcieni i kolorów, to wtedy jeszcze łatwiej będzie skomponować go z innymi dodatkami jak kanapa, poduszki, czy nawet doniczki na parapetach. Dywany różnią się także kształtem i długością włosa. W tych turkusowych o długim włosiu niezwykle przyjemnie zanurzyć nogi wczesnym rankiem – być może takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w Twojej sypialni, bo to również miejsce, gdzie dywan turkusowy aż prosi się o to, aby rozłożyć go przy łóżku.