Dywan wzorzysty czy jednokolorowy?

Dywany pełnią we wnętrzach dwojakie funkcje. Pierwszą w nich jest ta użytkowa. Wykładzina dywanowa ociepla podłogę, pozwala na chodzenie boso po mieszkaniu, pozwala przebywać na podłodze, a także sprawdza się, kiedy w mieszkaniu przebywają dzieci. Druga funkcja jest typowo estetyczna. Dzięki dywanom pomieszczenia zyskują na wyglądzie, mogą otrzymać określony styl i pomysł. W tym kontekście warto zastanowić się nad kupnem dywanu sznurkowego, który – łącząc funkcje estetyczne z użytkowymi – może wpłynąć na obraz pokojów oraz komfort zamieszkania.

Wzory na podłodze

Podłogi w mieszkaniach zwykle nie grzeszą nadmiarem wzorów. Rzadko zdarza się, by kafelki podłogowe tworzyły mozaiki, bądź same posiadały rysunki. Podobnie jest z parkietami i panelami, podobnie deski podłogowe są raczej jednorodne pod względem kolorystycznym, co najwyżej mogą przechodzić w różne odcienie. Dla fanów „żywych”, jasno określonych powierzchni można zaproponować gamę dywanów sznurkowych. Dlaczego akurat z tej oferty powinno się skorzystać? Należy zaznajomić się z właściwościami dywanów sznurkowych. Po pierwsze nie posiadają runa, są gęsto tkane przez co eliminuje się zbędny kurz i roztocza. Przy wnętrzach, które będą niemal w całości wyłożone dywanem to niebagatelna zaleta. Utrzymanie w czystości jest łatwe i co ważne, nie wymaga specjalnych środków. Jednak jak wybrać dywan sznurkowy tak, by spełniał oczekiwania miłośnika wzorów i niebanalnej przestrzeni? Trzeba zdecydowanie postawić na wzory!

Desenie i rysunki

Pośród gamy dywanów sznurkowych (przykłady znajdziesz w sklepsindbad) istnieje wiele różnych modeli. Dywan płasko tkany charakteryzuje się wieloma możliwościami upiększeń. Po pierwsze należy zdecydować, czy bardziej zależy nam na  mozaikowym bądź geometrycznym, symetrycznym deseniu czy stawiamy na rysunki. Kiedy staniemy po stronie geometrycznej powinniśmy krytycznie spojrzeć na całe wnętrze. Inaczej dobiera się bowiem dywanik do łazienki, a nieco inaczej do salonu lub jadalni.

Można przyjąć, że łazienka to królestwo bieli i czystości. Zatem desenie  powinny być proste, a barwy stonowane. Jeśli nie chcemy by coś przeszkadzało w stawianiu bosych stóp po kąpieli, zrezygnujmy z modeli z frędzlami. Czarny rysunek na szarym tle powinien doskonale kontrastować z jasnymi kafelkami i białą armaturą w łazience. Jednak także biel na podłodze uczyni łazienkę ciekawą i wartą uwagi.

Pokoje dziecięce to raj dla rysunków na dywanach sznurkowych. Dobrze sprawdzą się zwory kwiatowe, niesymetryczne, duże, a barwy z pewnością ciepłe i nasycone. Dobrym wyborem wydaje się róż, niebieski i zielony, zarówno w tle, jak i we właściwym rysunku.

Kiedy lepiej postawić na jednorodny kolor

Jednokolorowy dywan sprawdzi się z pewnością wtedy, kiedy przeznaczymy go do przedpokoju. Często zdarza się, że buty domowników i gości są nieco wilgotne. Wtedy dywan może wchłonąć nieco wody, i choć łatwo go oczyścić, dobrze pokaże swoją użytkową wartość. Do wnętrza typowo przechodniego lepiej dobrać prosty, nienarzucający się egzemplarz. Wtedy dom nie będzie okazywał się „przeładowany”, a kolejne z pomieszczeń zyskają efekt zaskoczenia i wyjątkowości.